2021

Artsy Fartsy 2021. Na zorganizování celé akce jsme měli necelé dva měsíce a docela se podařilo uspořádat zajímavý, lehce neformální, přátelský večer plný skvělé literatury i hudby. František Formánek začal citlivě a lehce existenciálně, Igor Malijevski všechny diváky přivedl do prostředí tzv. „openspacu (oupnspejsu)“ a s humorem a ironií nám představil jeden složenkový korporát, Filip Brichta po svém nesmírně vtipném sebezpytu rozdal rozjařeným divákům čtyřlístky a odešel na pivo a Tomáš Rauchfuss s Lumírem Vobejdou zakončili blok „Čtení v lese“ několika Tomášovými písněmi, které zacyklil svým looperem za Lumírova doprovodu. Hudební blok začal kapelou Natřije, pokračoval skvělým písničkářským duem Sedlák-Novák a vyvrcholil našlapaným vystoupením Prago Union v celé sestavě a USB DJswingem. Koronová opatření dodržena, Cihelka uklizena a všichni natěšeni na příští snad už normální ročník.

2020

I v letošním podivném koronavirovém roce se GT Hlinsko rozhodlo udržet svůj festival Artsy Fartsy a protože situace byla pro přípravu velmi nepřehledná, studenti nakonec zkrátili tradiční čtyřdenní festival na jednodenní. I tak měli hlinečtí návštěvníci možnost vidět dvě zajímavá divadla (jedno z Brna, jedno z Lanškrouna), poslechnout si přednášku o Vietnamu a několik hudebních seskupení ze Ždáru a z Brna.

2019

V roce 2019 bylo Artsy Fartsy  20.-23. 6. 2019 a bylo v Hlinsku úplně všude: v muzeu, v Orlovně, v Knihovně, na nábřeží, na Cihelce, ve skateparku a zase v muzeu.  Mladí lidé se na 4 dny ponořili do kulturního kolotoče hudby, divadla, přednášek a výtvarného umění. Máme rádi témata. Rádi se učíme a diskutujeme. Tento rok jsme probrali trolly a hejtaře na internetu, poezii, baby, Rusko, nihilismus, narcistní laskavce, hodinky s vodotryskem, kata-rzi, skejtový parádičky a Marolda. Přijela spousta zajímavých lidí, co umí zajímavé věci. Kultura a Rychtář protekli do všechhlineckých koutů. Heslem tohoto roku bylo. #Emocema_se_musí_ šetřit

2018

Klasika Artsy. Ve čtvrtek spousta dobrého divadla, v pátek ještě trocha dobrého divadla navíc. K tomu nově lidi z Člověka v tísni. V sobotu skate, BMX a spousta dovádění na různých předmětech s kolečky. Večer hudba, částečně hlinecká, částečně brněnská či pražská a částečně střižená do Balkánu. No a v neděli jsme se prošli na Ležáky a mrkli na to, jak dělají divadlo švýcaři. Nevíme, co je umění, ale víme, co se nám líbí.

2017

Poslední červnový víkend, od 22. do 25. června, ožilo Hlinsko šestým ročníkem divadelního a hudebního festivalu Artsy Fartsy. A tak jako vždycky nabídlo zajímavý program pro divadelní fandy, hudební fandy a taky pro fandy nicnedělání, kteří si rádi užijí nedělní pohodu na dece v trávě.

Protože pořádající GT Hlinsko mělo celý tento rok napilno, věnovalo čtvrteční a zároveň první festivalový den sobecky samo sobě,  k shlédnutí bylo představení GT junior, Havlovy kraťasy či GT standupy. Večer pak přišla totální divočina, zahrála totiž skupina Lesní zvěř.

Sobota byla hudba na Cihelce. Blues od báječných Weathermakers z Brna, rock´n´rollová nálož od Doctor Victor, hiphopové Hoochachos nebo jazzové Dozing Brothers. V neděli si po pořádném večírku každý rád lehne  do trávy na Drachtince. Při hudebním doprovodu pouličních kapel jsme obdivovali skateboardové závody, slackliny a cyklokuriozity.

2016

Hudba a divadlo proložený skejtama a grilovačkou. To že nejde spojit? O opak se postaral pátý ročník studentského festivalu Artsy Fartsy, na kterém vystoupila i Ester Kočičková nebo Xavier Baumaxa.

Sobotní  koncertová nálož se přesunula do areálu Cihelky, kterou klasikou od Pražského výběru nebo Abraxas rozjeli BOX Hlinsko. Poetické esperanto s neskutečnou energií spojili Ty Syčáci v čele s fyzickým básníkem Petrem Vášou , Baumaxou a Skalingradem.

Neděle patří nicnedělání, a k tomu je jako stvořený měkký trávník na Drachtince. Pivo a grilování, BMX show, slackliny, cyklokuriozity a taky pár pouličních kapel.

2015

Již tradičně se na programu objevily divadelní spolky ze zahraničí. Představili se Rumuni s vtipnou  lidovou fraškou, Maďaři plivající oheň a Poláci, kteří nás brutálně vtáhli do světa vozíčkářů. Vidět jsme pak mohli i divadla z Čech. Na divadelních prknech se potkali Václav Havel s Williamem Shakespearem, pantomima s loutkami a biblický Noemův příběh s životním příběhem autora Alenky v říši divů.

Novinkou byl den věnovaný pouze hudbě. „Chtěli jsme do Hlinska přivést trochu jiné kapely, mainstreamovému Létu s Rychtářem jsme rozhodně nechtěli konkurovat,“ řekla pořadatelka Lada Leszkowová. Na pódiu tak řádili začínající hudebníci z okolí a nakonec večer přišly hlavní hvězdy –turbošansonová banda Poletíme? s jejich energií natřískanou show a jako vrchol elektroničtí Midilidi, seskupení pálící vtipem a oslňující projekcí.

Neděle začala veřejnou snídaní v trávě před Café Mandala Bohéma, pokračovala divadelními představeními různých žánrů, longboardovými závody a mezinárodním bufetem plným exotických jídel.

2014

festival studentského umění, který do Hlinska přinese spoustu zábavy, exotické kultury a mladého ducha. Tento rok měli diváci možnost vidět divadelní představení ze všech koutů světa např. z Egypta, Íránu, Tuniska a Rumunska.

Vystoupili ale i české spolky jako například Škeble Lanškroun a jejich představení Vo tom mi nemluv. Reverzní dveře a Kamarádi nacvičených scének z brněnského JAMU a tanečníci z Chotěboře s UV show plnou triků a efektů.  Štěpán Klouček a Brigita Cmuntová zazpívali a pak už se všichni těšili na hlavní hvězdu Divadlo Kašpar z Prahy a s ním náš patron Matouš Ruml. V neděli se už jen zpívalo, tancovalo a hrálo na Betlémě pro nedělní pohodu a krásný závěr festivalu.

2013

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL STUDENTSKÉ TVORBY za účasti divadelních souborů z Bulharska, České republiky, Egypta, Gruzie, Iránu, Maďarska, Portugalska a Slovinska. VE DNECH 5.-8. 9. 2013 V MFC A NA BETLÉMĚ uvidíte divadelní představení z různých koutů světa, Reverzní dveře z Brna, BMX show a koncert skupiny Traband na Betlémě. Průvod zahraničních účastníků v jejich národních krojích po Hlinsku a Veselém Kopci.

2012

Studenti v Hlinsku na Gymnáziu K. V Raise se rozhodli, že jim v Hlinsku chybí jejich vlastní festival. Něco mladého, kosmopolitiního, pružného, něco okrajového, co v běžných médiích neuvidí, něco, o čem by mohli přemýšlet. Rozhodli se, že si takový festival udělají sami. PRVNÍ ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU ARTSY FARTSY HLINSKO proběhl 23. – 27. června 2012 a studenti GKVR Hlinsko si ho uspořádali sami. 3 slovinská studentská divadelní představení a 4 česká divadelní představení ovládly Hlinsko a vnesly mladého ducha do všech koutů města.